piątek, 11 października 2013

Instrumentarium Carla Orffa

Dzieciaki kochają grę na instrumentach. Pierwszym instrumentem, z którego człowiek wydobywa dźwięk, jest jego ciało (pierwszy krzyk), następnie dochodzą ręce, nogi, garnki i cała gama mniej lub bardziej wyszukanych dźwięków.

Gra na instrumentach muzycznych sprzyja rozwojowi fizycznemu dziecka, dynamizuje jego rozwój psychiczny, kulturowy, a poprzez wspólne muzykowanie - także społeczny.

Myślę, że z nazwiskiem Orff wiele osób spotkało się już w swoim życiu. Pracując w przedszkolu wiele razy używałyśmy z nauczycielkami pojęcia "instrumentarium Orffa", jednak (jak wynika z moich badań) tylko część nauczycieli wychowania przedszkolnego zna prawidłowe nazwy instrumentów muzycznych używanych na zajęciach z dziećmi.  Zanim jednak skupię się na instrumentarium, krótka notatka biograficzna:

Carl Orff był niemieckim pedagogiem i kompozytorem. "[...] opracował własną metodę wychowania muzycznego dzieci, której głównym elementem jest śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych (tzw. instrumentarium Orffa, w skład którego wchodzą: bębenki, tamburyna, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki melodyczne). Duży nacisk kładzie się na improwizację i rozwijanie ekspresji, najważniejszym elementem w muzykowaniu jest rytm" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Carl_Orff)
Koncepcja pedagogiki muzycznej według C. Orffa opiera się na trzech zasadach:
  • kładzenie nacisku na kształcenie poprzez zabawę,   
  • rozwijanie muzykalności dzieci,  
  • integracja muzyki, słowa i ruchu.
C. Orff odwoływał się do najwcześniejszego sposobu wywoływania przez dzieci dźwięków - czyli do ich ciała. Uważał, że dzieci powinny pstrykać palcami, tupać, klaskać, a następnie wykorzystywać instrumenty muzyczne, takie jak bębenek, tamburyn itp.
Instrumentarium C. Orffa to zbiór instrumentów, które według samego pedagoga, wydawały się optymalne dla rozwoju muzycznego dziecka. Nie jest on twórcą tych instrumentów, ale osobą, która zebrała te najbardziej odpowiadające jego wizji umuzykalniania małego człowieka. I tak w instrumentarium możemy odnaleźć między innymi:
1. kastaniety
2. tamburyn 
3. klawesy


4. pudełko akustyczne
 5. blok akustyczny

6. bębenek
7. marakasy
8. janczary
 9. trójkąt (triangel)

10. guiro
Instrumentów znajduje się znacznie więcej, ale nawet z tych, wymienionych przeze mnie, można stworzyć wspaniałą muzykę z dziećmi. Starszaki mogą grać na dzwonkach chromatycznych. Zabawy z instrumentami przedstawię w następnym wpisie. A tymczasem zachęcam do komentowania moich postów :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz