sobota, 7 stycznia 2017

Rozwój percepcji słuchowej - kolorowe kołeczki

Dokładnie rok temu pisałam Wam o pomocy, którą wykonał mój mąż dla córek. Dziś przypominam, bo wykorzystujemy ją w jeszcze inny sposób. Mowa o kolorowych kołeczkach, o których pisałam TUTAJ.

Tym razem deseczka z kołkami wspomagała rozwój percepcji słuchowej Nutki i Loli.W jaki sposób? Oto wersje zabaw:

1. Znajdź obrazek, którego nazwę wypowiem.
Rozkładamy wydrukowane obrazki na deseczce, wypowiadamy nazwę któregoś z obrazków. Zadaniem dziecka jest odnalezienie obrazka i włożenie kołka pod obrazkiem.

2. Rozwój słuchu fonematycznego
Ćwiczenie dla dzieci starszych, które doskonalą słuch fonematyczny. Pierwsza wersja z obrazkami. Rozkładamy obrazki przygotowane specjalnie do tego ćwiczenia i wypowiadamy nazwy obrazków, np. biurko - piórko, kot - koc, buty - budy. Dziecko wskazuje właściwy obrazek włożeniem kołeczka.

Druga wersja z napisami. Rozkładamy przed dzieckiem same napisy, wypowiadamy je, a dziecko szuka wyrazów i zaznacza kołeczkiem.
3. "Magiczne wyrazy"
 Układamy na deseczce sylaby - otwarte i zamknięte, często różniące się tylko jedną literą, która odpowiada głosce dźwięcznej bądź bezdźwięcznej. Wypowiadamy sylabę, dziecko jej szuka i wkłada kołeczek. Na początku są to sylaby dwuliterowy, a później trzyliterowe.


Obrazki i wyrazy do zabaw możecie pobrać STĄD
Miłej zabawy:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz